Vegansk lemon curd

Vegansk lemon curd uden æg er cremet, perfekt sød og syrlig på én gang. Uimodståelig citroncreme som er sund og med den lækreste cremede konsistens. Perfekt som topping på grød, lagt i lag med chiagrød, smurt på brød eller som frosting på kage. Lemoncurd lavet uden æg og smør, hvilket gør den vegansk, laktose- og glutenfri.

vegansk lemoncurd

Vegansk lemon curd – Sund, syrlig, sød

Citrusfrugter! Elsker ALT ved dem.
Men altså de ER geniale!
Syrlig, frisk og perfekt modspark i både det søde samt salte køkken.

I dag får I den lækreste opskrift på vegansk lemon curd. Lemoncurd helt uden æg og smør!
Er det overhovedet mulig? Traditionel lemoncurd er jo lavet på en bunke æg og smør?
Det hele startede med en skøn følger, der spurgte om jeg ikke lavede en opskrift på vegansk lemon curd? DEN udfordring tog jeg hellere end gerne op.
Citron – vanilje – cremet – topping. Det er jo ALT hvad jeg elsker!
Vegansk lemon curd er ikke originalen, men den kan så meget andet. Cremet, syrlig, let kokossmag og langt mere “let” end originalen.
Jeg er faldet pladask for den og spiser den på grød, yoghurt, til pandekager, lagt i lag med chiagrød eller i morgenmadstærter…

Vegansk lemon curd er:

  • Perfekt kombination af syrlig – sød
  • FULD af citrussmag
  • Uimodståelig som topping, spread eller i kager
  • Syndig MEN sund!…“Jeg spiser med en ske kind of sund”
  • Lemoncurd uden æg
  • Sund vegansk opskrift uden hokus pokus
  • Klassisk i ny klæ’r

Opskrift på cremet vegansk lemon curd

Reklamelinks er markeret med*
opskrift vegansk lemoncurd
Gem til madplan

Vegansk lemon curd

Cremet, sød, syrlig vegansk lemoncurd er lavet helt uden æg og smør. Perfekt som spread og topping på alt fra pandekager, vafler og ristet brød.
4,9 fra 13 bedømmelser
Klik på stjernene for at bedømme opskriften 🚀
Antal: 1 glas
Forberedelse15 minutter
Tilberedelse15 minutter
I alt30 minutter

Ingredienser

  • 1 dåse kokosmælk
  • 1 stk appelsin
  • 1 stk citron
  • 50 g appelsinsaft
  • 130 g citronsaft
  • 30 g ahornsirup
  • 1 stk vaniljestang
  • 30 g majsstivelse
  • ¼ tsk gurkemeje

Tilberedelse

  • Bland kokosmælk, skallen fra 1 appelsin samt 1 citron i en lille gryde. Pres appelsiner og citroner, vej saften af og rør majsstivelse ud i ½ af citrussaften så der ingen klumper er tilbage. Flæk vaniljestangen og skrab kornene ud. Tilsæt citrussaften med majsstivelse til gryden med kokosmælk sammen med resterende citrussaft, ahornsirup, vaniljekorn samt den tomme stang og gurkemeje. Pisk det godt sammen med piskeris.
  • Varm blandingen op under omrøring ved middel-varme. Det skal ikke koge, blot boble. Dette tager ca. 5-10 min, måske længere. Når curd'en bobler skrues der ned til middel-lav varme. Lad den simre ca. 10 min indtil den tykner. Tiderne er vejledende, vigtigste at din curd samler sig og tykner. Frygt ikke, hvis den ikke er tyk som kagecreme, den sætter sig på køl.
  • Fjern gryden fra varmen og smag til med evt. ekstra ahornsirup. Lad din curd stå 15-20 min i gryden og samle sig og pisk den herefter godt igennem inden du kommer på rengjort glas/beholder. Kom på køl og lad afkøle natten over eller min. 5-6 timer.
    Efter køl fjernes den tomme vaniljestang og cremen piskes godt igennem inden brug så den bliver glat og cremet.
  • Nyd til alt fra pandekager, grød, chiapudding eller i kager. Kan holde sig ca. 1-2 uger på køl.
Fik du lavet opskriften?Jeg ville ELSKE at se dine kreationer! Tag mig endelig med @albertestengaard og brug evt. #albertestengaard så jeg kan følge dit madeventyr

Vegansk lemon curd ingredienser:

  1. Kokosmælk:
    • Er basen for vores lemon curd med dens lækre cremede konsistens. Jeg har prøvet opskriften med henholdsvis light og almindelig kokosmælk og anbefaler fuldfed variant som vil give det bedste resultat.
  2. Citroner:
    • Og rigeligt af dem. Både skallen og saften til at fremhæve den karakteristiske citrus smag.
  3. Appelsin:
    • Jeg laver en lemoncurd version med appelsin. Appelsin bidrager med en fabelagtig sødme samt dybde. Dette gør vi kan bruge mindre tilsat sukker. Kombinationen af citron + appelsin er gudeskøn og klart min favorit.
      • Du kan udelade og lave den udelukkende på citronsaft, dette vil dog give en noget mere syrlig og skarp citronsmag, men STADIG lækker! Brug evt. lidt mere ahornsirup.
  4. Ahornsirup:
    • Vi søder med ahornsirup og blot 30 g gør underværker. Det afbalancerer smagen og kan ikke udelukkes.
  5. Vanilje:
    • OHH YES!! Vanilje giver vegansk lemon curd det sidste lækre pift. Aromatisk og dyb i smagen, en god vaniljestang er klart at foretrække men du kan bruge vaniljepulver eller vaniljesukker i stedet. Smagen vil dog ikke være ligeså kraftig.
    • Lad gerne din tomme vaniljestang koge med når din lemoncurd laves.
  6. Majsstivelse:
    • Da vi hverken bruger æg eller smør som normalt er med til at tykne lemoncurd bruger vi majsstivelse istedet. Dette fungerer perfekt. Blot husk at opløs i saften inden det tilsættes gryden, så vi er sikker på der ingen klumper er, samt piskes cremen godt igennem dagen efter.
  7. Gurkemeje:
    • Farve. Det smages ikke, men hvid lemon curd er knap så sexet som den let solgule. Blot 1/4 tsk. gør vi står med den klassiske farve men i vegansk klæ’r.

lemoncurd uden æg – tips og tricks

  1. Opløs majsstivelsen i citrussaft – Dette gør vi undgår klumper i vores curd.
  2. Kog op ved middelvarme – Vigtigt da cremen ikke må buldrekoge.
  3. HUSK at brug fuldfed kokosmælk.
  4. Ønsker du at bruge udelukkende citronsaft + skal: Brug ca. 140g saft og skal af 1,5 citron. Brug evt. 5-10g mere ahornsirup
  5. Pisk din lemoncurd igennem – Dagen efter køl skal vegansk lemon curd piskes godt igennem så den bliver cremet og blød.

Topping, spread, frosting
Lemon curd med kokosmælk

Vi kender traditionelt lemoncurd fra det klassisk engelske tebord. Her bliver det særligt serveret som smørrelse til scones samt ristet brød.
Men vegansk lemon curd kan serveres til alverdens lækkerier, prøv bl.a.:

  • Snaskede uimodståelige snegle med marcipanremonce og lemon curd.
  • Lag i lag med chiagrød.
  • Lækkert ovenpå en sund greenie.
  • Topping på traditionel havregrød med bær, kokos, yoghurt og mynteblade.
  • Smør på brød, boller, scones – Prøv med et luftigt, lækkert havrebrød.
  • Brug som creme i kager, muffins og tærter.
  • Topping på vafler og pandekager – Prøv den på skønne bananpandekager.
  • Skær en masse frugt og server med lemon curd, kokosflødeskum og ristede nødder.
lemoncurd med kokosmælk

Step for step – nem vegansk lemon curd

30 min. + 7 simple ingredienser og du står med uimodståelig vegansk lemon curd. Hjemmelavet, syndig OG sund. Følg step for step herunder og oplev hvor nemt og simpelt lemoncurd uden æg kan laves:

  1. Bland kokosmælk + citron og appelsinskal i en lille gryde.
  2. Pres saften og opløs majsstivelsen heri.
  3. Tilsæt citrussaft, ahornsirup, gurkemeje samt vaniljekorn + stang til gryden.
  4. Bring i kog ved middelvarme under omrøring, tager ca. 5-10 min.
  5. Skru ned for varmen, lad det simre ca. 10 min indtil tyknet.
  6. Konsistensen vil stadig være lidt tynd men den sætter sig på køl.
  7. Fjern fra varmen og smag til med evt. ekstra ahornsirup – Lad den køle 20 min.
  8. Rør igennem og kom herefter på rengjort glas. Stil på køl natten over eller ca. 6 timer indtil den har sat sig.
  9. Pisk igennem og NYD.

TIP: Jeg bruger ofte Weck glas til opbevaring af vegansk lemon curd, dressing mm. Jeg køber ofte på bud i Netto ellers findes de flere steder på nettet, bla. HER. Reklame for hwl.dk

Del indlægget med nogen du holder af

16 kommentarer

  1. Jeg kunne ikke få lemoncurden tyk, ved ikke lige hvad der er gået galt.
    Samtidig syntes jeg at kokosmælken var for dominerende for min smag.

    • Hej Lotte, ked af det ikke hel gik som ønsket. Curden bliver ikke tyk-tyk som vi kender dem med smør og meget sukker. Men det skulle gerne samle sig og blive fast nok som en tyk creme. Kokosmælken har en smag ja, det ksn jeg desværre ikke ændre 🙂 Rigtig god dag, hilsen Alberte

  2. 3 stars
    Den smager dejligt – jeg tilføjede mere sukker og faktisk også salt – det trak den gode smag godt frem

  3. Måske skrive(for os som ikke er så erfarne) at den først bliver mere tyk når den kommer på køl. Jeg stod nemlig også og ikke kunne få andet end meget løbende og endte med at komme mere stivelse i som forsøg på at få den tykkere. Kan se det står i endnu en beskrivelse længere nede. Faktisk står der 3 gange? Men i hvert fald ikke i de første trins beskrivelse.
    Og så står der den skal piskes inden brug men længere nede står der den skal piskes i gennem dagen efter? Håber det smager 😊

    • Hej Anne Mette, ked af du ikke fik det med første gang, har prøvet at være så specifik som muligt, og nogle gange svipser det, når nogle skal læse igennem. Håber den stadig kan spises, eller du har mod på en ny. Den kan evt. piskes igennem og vendes med fløde til en kagecreme hvis du synes den er for tyk. Hilsen Alberte 🙂

  4. Forstår nok bare ikke at der først står tilberedelse med alle steps. Så længere nede tips og tricks. Og så aller nederst står der step by step. Hvor der så ikke står helt det samme. Jeg har i hvert fald ikke tænkt at skulle rulle længere ned når der står tilberedelse foroven. Så alt ud af glassene i dag og pisk i gennem og så på dem igen?

    • I selve opskriften vil alle steps altid stå som du skal følge 🙂 tips og tricks + step for step er for at give mere overblik i kortere version. Måske ordlyden ikke er 100% det samme, men det er samme steps vi gennemgår. Ja jeg vil anbefale de pisker den godt igennem, særligt nu hvor der er ekstra stivelse i, er den blevet for tyk er der nok ikke så meget der kan redde den, anden end evt. piske lidt væske i. Håber det lykkedes, hilsen Alberte

  5. 5 stars
    Hej Alberte.
    Jeg fik allerede min curd til at tykne i første step på kogepladen og den ser meget lovende ud.
    Skal bruges senere på en marengsbund og med bær ovenpå.
    Så en tur i fryseren – hvor jeg tiltænker løbende omrøring – og så ser vi hvordan det bliver!
    Tak for din gode måde at skrive opskrifter på – og med mere info omkring ingredienserne egenskaber og tips og tricks.
    Vild med det, og er spændt på resultatet✨😄🍋
    Rigtig god weekend
    – Matilde

    • Hej Matilde 🥰 tusind tak for at skrive, jeg håber resultatet blev godt? Lyder som en virkelig dejlig sommer servering. Jeg er glad for du kan bruge tips, tricks mm. rart med feedback 🙂 Rigtig god søndag, hilsen Alberte

      • 5 stars
        Hej igen, smagen var fænomenal – og efter 1,5 time i fryseren var konsistensen også (meget fast, glat og geléagtig).
        Dog laver jeg den fejl at piske rundt i den, så den faktisk skiller. Upsi. Og en elpisker og længere nedkøling kunne ikke fikse det. Men gæsterne spise den stadig og gav den ros haha.
        SÅ, næste gang vil jeg potionsanrette i små skåle fra starten 🙂
        Ekstra ‘tip’ – jeg smeltede mørk chokolade og hændte over skålene i tyndt lag med lidt flagesalt – og blåbær ved siden af.
        Alt i alt rigtig god opskrift du har lavet, Tak tak tak
        Bedste hilsner Matilde!

        • Hej igen Mathilde – TUSIND tak for at give ekstra feedback, øv den endte med at skille lidt, men dejligt gæsterne nød den og WOW en skøn ide med mørk chokolade og flagesalt, det spiller jo perfekt op af den syrlige citron. Håber du for en skøn mandag 🚀

  6. 5 stars
    Mums, absolut en ny favorit.
    Jeg elsker citronfromage, og denne her minder en smule om.
    Der står den kan holde sig i to uger, det kommer ikke til at ske, den er spist længe før. 😅

    • Hej, ej hvor skønt du skriver på denne opskrift, det minder mig lige om at det er alt for længe siden 🙂 Skønt du kan lide den og kender, når først jeg har den ryger den på alt fra yoghurt, grød og pandekager 🙂 Rigtig god mandag, hilsen Alberte

4,85 from 13 votes (8 ratings without comment)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskriftsvurdering