Kartoffelsalat med asparges er frisk, smagfuld og nem at lave. Kartofler kombineres med sprøde grønne asparges, forårsløg og frisk dild, som giver salaten både bid og friskhed. Herlighederne vendes i en skøn vinaigrette. Perfekt som tilbehør eller simpel frokost.
Ingen bedømmelser endnu
Klik på stjernene for at bedømme opskriften 🚀
Antal: 4personer som tilbehør
Forberedelse20 minuttermin
Tilberedelse10 minuttermin
I alt30 minuttermin
Ingredienser
600gkartofler
1bundtasparges
3stænglerforårsløg
1bundtdild
2spskkapers
Vinaigrette
½stkcitron
1fedhvidløg
1spskdijonsennep
1spskgrov sennep
1spskhonning
1spskhvidvinseddike
½dlolivenolie
Salt, friskkværnet peber
Tilberedelse
FORBERED GRØNTSAGER: Start med at vaske kartofler og kom i gryde med vand som ca. dækker ⅔ op. Tilsæt flage- eller havsalt. Når kartoflerne koger skrues ned og de småkoger indtil møre. Pas på de ikke får for meget.Når kartofler er møre hældes vandet fra og de kommer tilbage i gryden på eftervarme 1 min, så vandet kan dampe væk. Sæt herefter til side til afkøling. Vask asparges og bræk de nederste ender af. Skær asparges i mindre stykker og kom i skål. Overhæld dem med kogende vand og lad dem stå i 3-4 minutter alt efter tykkelse. Hæld vandet fra og skyl dem straks efter i iskoldt vand. Dermed bevarer de deres bid og farve. Finhak dild og hak kapers groft. Sæt til side og forbered vinaigrette.
VINAIGRETTE: I skål kom skal og saft fra citron. Riv hvidløget fint og kom ved, pisk sammen med resterende ingredienser og smag til med salt og peber.
SAMLING OG SERVERING: Når kartoflerne er afkølet skæres de i ønsket størrelse, jeg skærer dem i kvarte. Kom i stor skål sammen med asparges, dild og kapers. Tilføj dressingen og vend godt rundt til alt er fordelt. Sæt gerne kartoffelsalaten på køl ½-1 time for at trække smag inden servering.Ved servering kom kartoffelsalaten på ønsket fad eller i skål. Nyd til grill, på buffet eller som lækker frokostsalat.
Fik du lavet opskriften?Jeg ville ELSKE at se dine kreationer! Tag mig endelig med @albertestengaard og brug evt. #albertestengaard så jeg kan følge dit madeventyr